UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kudowa-Zdrój - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Stulecie obecności kobiet w polskiej Policji


W 2025 roku obchodzimy ważny jubileusz stulecia obecności kobiet w polskiej Policji. Historia tego wydarzenia sięga 26 lutego 1925 roku, gdy minister spraw wewnętrznych Cyryl Ratajski wydał polecenie utworzenia policji kobiecej. Pierwszy kurs dla kobiet odbył się w tym samym roku w Komendzie Głównej Policji w Warszawie, a jego uczestniczkami zostały 30 kobiet, które przeszły specjalistyczne szkolenie. Z perspektywy historycznej, rozwój policyjnej służby żeńskiej to ważny etap w ewolucji działań policyjnych w Polsce.

W początkowej fazie funkcjonowania policji kobiecej, działania polegające na zwalczaniu przestępczości były ograniczone, jednak z biegiem lat służba ta zyskiwała na znaczeniu. Chociaż w pierwszych latach niewiele kobiet miało możliwość pełnienia obowiązków w mundurze, organizacja szkoleń oraz wzrost zapotrzebowania na policjantki z roku na rok prowadziły do umacniania ich pozycji w strukturach policyjnych. Z czasem, kobieca forma służby stała się w pełni sprawną instytucją, dostosowaną do potrzeb społecznych wynikających z zaawansowanej sytuacji w kraju.

W ciągu stu lat działalności policji kobiecej nie tylko zmieniały się kryteria naboru ale również zakres działań, jakie były powierzone policjantkom. Ponad 38 tysięcy kobiet obecnie pełni w Polsce służbę w Policji, a ich rola staje się coraz bardziej widoczna w różnorodnych aspektach bezpieczeństwa publicznego. Tak duża reprezentacja płci żeńskiej w służbach mundurowych podkreśla nie tylko ich znaczenie w systemie zarządzania bezpieczeństwem, ale również wpływa na postrzeganie kobiet w tradycyjnie męskich zawodach.

Źródło: Policja Kłodzko


Oceń: Stulecie obecności kobiet w polskiej Policji

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:21


Zobacz Także