Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kudowie-Zdroju


Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej to rzymskokatolicki kościół parafialny, który jest częścią dekanatu Kudowa-Zdrój, a jego przynależność do diecezji świdnickiej podkreśla jego znaczenie w regionie. Usytuowany jest w malowniczej dzielnicy Kudowy-Zdroju, znanej jako Zakrzu, która przyciąga turystów swoim urokiem oraz bogatą historią.

Ten kościół stanowi nie tylko miejsce modlitwy, ale również ważny element lokalnej kultury i tradycji. Obiekt często jest odwiedzany przez pielgrzymów oraz turystów, którzy pragną poznać piękno architektury oraz atmosferę duchowości, jaką on oferuje.

Historia

Historia murowanej świątyni w Kudowie-Zdroju sięga 1679 roku, kiedy to rozpoczęto jej budowę. Znaczącym momentem w dziejach tej budowli był rok 1725, kiedy to do istniejącego kompleksu dołączono dzwonnicę, dodając tym samym walorów architektonicznych.

Jednakże w przeszłości kościół nie raz stawiał czoła tragicznym wydarzeniom. W 1420 roku, w czasie najazdu czeskich husytów, świątynia została zniszczona – spalona, a część ludności w wyniku tego ataku zginęła. Pozostali mieszkańcy zmuszeni byli do ucieczki, co przyczyniło się do wygaszenia parafii.

W okolicach 1470 roku postanowiono wznieść nowy, drewniany kościół na miejscu dawnej świątyni. Z tamtego okresu pochodzi figura św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która została umieszczona w głównym ołtarzu, upamiętniając wcześniejszą tradycję.

W latach 1982–1983 przystąpiono do rozbudowy świątyni, z uwagi na rosnące potrzeby lokalnej społeczności. Proces ten znacząco zwiększył powierzchnię użytkową kościoła, który stał się znacznie większy po połączeniu ze wspomnianą dzwonnicą.

W 2003 roku miała miejsce kolejna modernizacja, której celem było poprawienie komfortu użytkowania budynku. Wprowadzono nowoczesne ogrzewanie elektryczne, a także przeprowadzono remont całej konstrukcji. Od tego czasu kościół przeszedł wiele odnowień, w tym położenie kostki brukowej wokół obiektu, wymianę blachy dachowej, oraz szereg innych prac, które przywróciły mu dawny blask.

Architektura

Świątynia, która przykuwa uwagę swoim barokowym wystrojem, jest konstrukcją jednonawową. Chociaż budowla nie przypisuje się do jednego, wyraźnego stylu architektonicznego, to zachwyca różnorodnością detali.

Na szczycie ołtarza głównego znajduje się niezwykle mała figurka św. Katarzyny Aleksandryjskiej, którą wykonał nieznany ludowy rzeźbiarz. Mimo, że nie można określić jej dokładnego wieku, wiadomo, że ma na pewno wiele setek lat historii.

W centralnej części sklepienia prezbiterium można dostrzec obraz Chrystusa Króla, a po jego lewej stronie widnieje wizerunek św. Katarzyny Aleksandryjskiej, natomiast po prawej – św. Wojciecha. Te pełne wyrazu obrazy są istotnym elementem wystroju wnętrza.

Sklepienie nawy kościoła zdobi sześć dzieł przedstawiających sceny z ewangelii, które powstały w 1997 roku dzięki talentowi malarza Zbigniewa Mila. Obrazy te wprowadzają wspaniałą atmosferę i zapraszają do refleksji.

Wokół kościoła rozmieszczono 14 obrazów przedstawiających Drogę Krzyżową, co podkreśla duchowy charakter tej przestrzeni. Dodatkowo, z obu stron ołtarza znajdują się figury św. Piotra, dzierżącego klucze do nieba, oraz św. Pawła, trzymającego miecz, które wzbogaćają to wyjątkowe miejsce.

Organy

Organy w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej są wyjątkowym przykładem rzemiosła muzycznego. Zostały zbudowane przez renomowaną firmę Schlag & Söhne ze Świdnicy, z dodatkowymi spekulacjami na temat zaangażowania firmy Lux z Lądka. W późniejszym okresie, szczególnie po II wojnie światowej, stół gry został wymieniony na nowy, stworzony przez Biernackich.

Instrument, jakim są organy, charakteryzuje się różnorodnością brzmienia, co czyni go niezwykle cennym elementem kościelnej muzyki liturgicznej. Poniżej przedstawiamy szczegółową dyspozycję tego instrumentu:

Manuał IManuał IIPedał
1. Pryncypał 8′1. Salicet 8′1. Subbas 16′
2. Gamba 8′2. Bourdon 8′2. Czello 8′
3. Koncert flet 8′3. Flet 4′
4. Oktawa 4′
5. Mixtura 3 x

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Kudowa-Zdrój ( Kościół św. Katarzyny) [online], musicamsacram.pl [dostęp 01.07.2021 r.]
  3. O nas. Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kudowie-Zdroju. [dostęp 07.05.2016 r.]

Oceń: Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kudowie-Zdroju

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:19