Parafia Ewangelicko-Reformowana w Pstrążnej


Parafia Ewangelicko-Reformowana w Pstrążnej to ważny zbór ewangelicko-reformowany, który działa w urokliwej Kudowie-Zdroju. W 2023 roku liczba członków tej społeczności wynosiła kilkunastu, co podkreśla charakter wspólnoty oraz jej znaczenie lokalne.

Na czołowej pozycji tej parafii stoi pastor Krzysztof Góral, który pełni obowiązki proboszcza, prowadząc życie duchowe oraz wspierając swoich wiernych w ich codziennych zmaganiach.

Historia

Pierwsze dokumenty dotyczące braci czeskich w regionie Kudowy datowane są na rok 1447. Zbór Jednoty Braterskiej w Pstążnej powstał w XVII wieku. Niestety, w 1760 roku miała miejsce tragedia, kiedy to lokalni wyznawcy religii zostali pogromieni. Podczas tego brutalnego ataku w pobliżu kościoła rzymskokatolickiego w Czermnej spalono wiele religijnych dokumentów, a niektórzy wierni zostali zakuci w kajdany oraz deportowani do Wiednia oraz terenów Siedmiogrodu.

W 1763 roku, po przejęciu Ziemi Kłodzkiej przez Królestwo Prus, sytuacja wyznaniowa zaczęła się stabilizować. Region Pstrążnej stał się miejscem osiedlenia wielu uchodźców religijnych, którzy przybyli z Królestwa Czech, części Cesarstwa Austrii rządzonego przez Habsburgów. Większość tych osób, w późniejszych latach, zdecydowała się na przyjęcie reformacji, chociaż niewielka część ze społeczności w Pstrążnej oraz w Bukowinie pozostała wierna luteranizmowi. Zbór kalwiński nawiązywał kontakty z innymi ewangelikami w parafii w Strzelinie oraz Ziębicach.

Rok 1813 przyniósł budowę kościoła w Pstrążnej, a nieco później, w 1817 roku, wzniesiono również budynki plebanii oraz szkoły. W 1829 roku zbór zyskał status samodzielnej parafii w strukturze Ewangelickiego Kościoła Unii Staropruskiej. Wkrótce po tym na proboszcza wybrano ks. Ernesta Josefa Bergmana. Pod jego przewodnictwem nastąpiła budowa kolejnego kościoła, z pomocą funduszy Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa. Nowy kościół ewangelicko-reformowany w Pstrążnej został uroczyście otwarty w 1848 roku. W ciągu następnych lat duszpasterze zbory wymieniali się pomiędzy kalwinami i luteranami, co trwało aż do 1946 roku.

Na początku mieszkańcy zachowali swoją czeską tożsamość, jednak z czasem, pod wpływem silnych procesów germanizacyjnych, zaczęli się asymilować. W końcu XIX wieku parafia zyskała, przynajmniej formalnie, charakter luterański, mimo iż Sakrament Ołtarza sprawowany był w sposób mieszany, zarówno z opłatkami, jak i z połamanym chlebem, pozostawiając wybór uczestnikom nabożeństwa.

Rok 1932 przyniósł zakaz odprawiania nabożeństw w języku czeskim. W 1933 roku nowym proboszczem został ks. Martin Hoffmann, pochodzący ze Strzelina, który z wiernymi wsparł Kościół Wyznający. Był to ruch sprzeciwiający się wpływom nazistowskim w niemieckim kościele ewangelickim. Mimo zakazu, ks. Hoffmann organizował czeskojęzyczne nabożeństwa w domach, a także lekcje religii, katechizację oraz prowadził rozmowy duszpasterskie. W Bukowinie powstał ośrodek Misji dla Środkowej i Wschodniej Europy, w ramach którego działała szkoła biblijna.

W 1942 roku proboszcz został powołany do Wehrmachtu; jednak zdezerterował i znalazł schronienie w Słowenii aż do końca wojny. Po wojnie wrócił do Pragi, gdzie na zlecenie prezydenta Edvarda Beneša miał zorganizować plebiscyt odnośnie przyłączenia Ziemi Kłodzkiej do Czechosłowacji. Substancja ta spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony członków zboru w Pstrążnej, ale w lutym 1946 ks. Hoffmann został aresztowany i uwięziony przez Urząd Bezpieczeństwa, a następnie deportowany do Czechosłowacji, dzięki staraniom premiera Zdenka Fierlingera.

W 1945 roku parafia liczyła około 150 wiernych, jednak w wyniku przynależności tego regionu do Polski, jej członkowie, na podstawie kryterium wyznaniowego, zostali uznani za Niemców i podlegali wysiedleniu. Większość zborowników emigrowała do okupowanych przez aliantów Niemiec oraz Czechosłowacji. Ci, którzy pozostali, w obliczu braku duszpasterza, do 1948 roku samodzielnie odprawiali nabożeństwa słowa. Ostatecznie, następnie zyskali wsparcie ze strony księży z ewangelicko-augsburskiej parafii w Kłodzku. W 1949 roku parafia w Pstrążnej została włączona do polskiego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

Liczba członków nieustannie malała na skutek migracji oraz naturalnych procesów starzenia się zborowników. W latach 70. usługi w parafii pełnił duchowny z Holenderskiego Kościoła Reformowanego.

Wczesne lata 90. przywitały zbór ledwie kilkunastoma członkami. Nabożeństwa odbywały się zaledwie raz lub dwa razy w miesiącu i były prowadzone przez ks. Mirosława Jelinka z parafii w Zelowie. W sytuacjach awaryjnych, takich jak odwiedziny chorych czy pogrzeby, pomoc zapewniała parafia luterańska w Kłodzku.

11 czerwca 1995 roku parafia zyskała swojego duszpasterza, którym został ks. Michał Jabłoński, miejsce jego zamieszkania było w Pstrążnej. W 1998 roku objął stanowisko proboszcza-administratora, które piastował aż do 2007 roku, kiedy to został wyznaczony na administratora parafii w Warszawie. W 2010 roku liczba członków parafii spadła do zaledwie 7.

Współczesność

Aktualnym proboszczem parafii jest ks. Krzysztof Góral, który mieszka w Kleszczowie i jednocześnie pełni funkcję proboszcza w parafii w Strzelinie. Jego zaangażowanie w życie religijne tych wspólnot podkreśla jego wielkie oddanie oraz pasję do pracy duszpasterskiej.

W kościele ewangelicko-reformowanym w Pstrążnej nabożeństwa odbywają się regularnie w każdą pierwszą oraz trzecią niedzielę miesiąca, co sprzyja uczestnictwu wiernych oraz tworzeniu zgranej społeczności lokalnej. Oprócz celebracji religijnych, w świątyni organizowane są również koncerty, co wzbogaca życie kulturalne regionu.

Na terenie Pstrążnej funkcjonuje Ośrodek Wypoczynkowy Kalwinka, który stanowi przestrzeń dla kościelnych obozów młodzieżowych oraz różnych spotkań, zarówno ewangelickich, jak i ekumenicznych. To ważne miejsce, które sprzyja integracji młodzieży oraz wspieraniu duchowego rozwoju w przyjaznej atmosferze.

Przypisy

  1. W oparciu o szok nie zbudujemy Kościoła — rozmowa z bp. Przemysławem Semko Korozą [online], ekumenizm.pl [dostęp 01.09.2023 r.] .
  2. Kościół ewangelicko-reformowany Świętej Trójcy w Kudowie-Pstrążnej. Polska-org. [dostęp 21.06.2020 r].
  3. Duchowni Kościoła. Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP. [dostęp 21.06.2020 r].
  4. Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP. Parafie Kościoła. reformowani.pl/. [dostęp 26.10.2019 r.]
  5. Autoprezentacja ks. Michała Jabłońskiego przedstawiona 01.12.2019 r. podczas ogólnego zgromadzenia zboru w Warszawie z wyborami proboszcza. „Biuletyn Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie”. 4 (77), s. 6, grudzień 2018.
  6. Joanna Szczepankiewicz-Battek. Bracia czescy w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Polsce – przeszłość i teraźniejszość. „Studia z Geografii Politycznej i Historycznej”. 2, s. 251-254, 2013.

Oceń: Parafia Ewangelicko-Reformowana w Pstrążnej

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:10