Joseph Elsner, urodzony 29 września 1845 we wsi Schlaney (obecnie znanej jako Słone (Kudowa-Zdrój)) w pięknej ziemi kłodzkiej, odszedł z tego świata 3 marca 1933 w Monachium. Był on nie tylko architektem, ale również rzeźbiarzem, reprezentującym eklektyzm i historyzm w swoim dorobku artystycznym. Warto zaznaczyć, że Elsner pozostawił po sobie liczne dzieła sztuki sakralnej, które wzbogaciły niemiecką kulturę artystyczną.
Jego edukację artystyczną rozpoczął po ukończeniu szkoły powszechnej w 1859 roku, kształcąc się w warsztacie Franza Moschnera w Braszowicach, w pobliżu Ząbkowic Śląskich. W 1868 roku zdecydował się na przeprowadzkę do Monachium, gdzie podjął naukę u niemieckiego malarza Wilhelma Hauschilda. Dodatkowo, był słuchaczem prestiżowej Królewskiej Akademii Sztuk, co znacząco wpłynęło na jego rozwój artystyczny.
Od 1878 roku prowadził własne atelier sztuki chrześcijańskiej, znane jako Atelier für christliche Kunst w Monachium. Pomimo swojej kariery w dużym mieście, Elsner był głęboko związany z rodzinną ziemią kłodzką, regularnie ją odwiedzając. W swoim życiu osobistym pozostawił syna, Josepha, który również odniósł sukcesy jako architekt, dekorator wnętrz oraz malarz, stając się cenioną postacią w swojej dziedzinie.
Wybrane dzieła sztuki sakralnej
Do najważniejszych dzieł sztuki sakralnej autorstwa Józefa Elsnera można zaliczyć:
- wystrój wnętrza kościoła św. Katarzyny w Słupcu, datowany na około 1888 roku,
- ambonę oraz stalle w kościele pw. św. Mikołaja, które powstały w latach 1889–1890,
- ołtarz główny w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Różance, mający formę rozbudowanego tabernakulum, zrealizowany w 1895 roku,
- ołtarz główny oraz ambonę w kościele w Starym Waliszowie, z około 1898 roku,
- zaplanowany kościół Narodzenia NMP w Słonem, ukończony w 1908 roku.
Oceń: Joseph Elsner